• Bemutatkozás
  • Szakosztályok
  • Dokumentumok
  • EFOP
  • Kapcsolat
  • Támogatók
  • 

    INTERJÚ JANOVICS LÁSZLÓVAL, A PEAC PARASPORT SZAKOSZTÁLY ROLLING BASKET CSAPAT VEZETŐJÉVEL

    2022. FEBRUÁR 9. Hírek sport

    Honnan és mikor indult útjára a PTE PEAC kerekesszékes kosárlabda? Mi a cél? Hol helyeznéd el magatokat a kerekesszékes kosárlabda térképén? 

    A Baranya Megyei kosárlabda Szövetség (BMKSZ) kezdeményezésére és támogatásával alakult meg a csapat 2018 nyarán. Azonban a szövetségnek nem feladata az egyes sportegyesületek működtetése, ezért Rolling Basket névre keresztelt csapatunkat 2018 őszén a PTE PEAC a Parasport Szakosztályába befogadta. A BMKSZ azóta is a csapat mögött áll.

    A fő cél: Példát mutatni elszántságból, kitartásból, küzdeni tudásból, együttműködésről, motivációkról, egymás iránti tiszteletről, elfogadásról mind a fogyatékkal élő, mind pedig az ép emberek számára. Megteremteni és folyamatosan biztosítani a sportolás lehetőségét a fogyatékkal élő (mozgássérült) emberek számára, és a csapatból egy támogató, összetartó közösséget kovácsolni.

    További célok: 

    1. Minél eredményesebben szerepelni a hazai kerekesszékes kosárlabda bajnokságban (3-5 éven belül a magyar bajnoki cím elnyerése).
    2. Minél több játékost adni a kerekesszékes magyar válogatottba (jelenleg 2-3 játékosunk tagja a válogatott keretnek).
    3. Kapcsolatok építése a magasabb kerekesszékes kosárlabda kultúrával rendelkező országok csapataival, hogy a lehető legtöbbet tanuljunk tőlük (edző és játékosok egyaránt).
    4. Biztosítani azok számára is a sportolás lehetőségét, akik csak a mozgás öröméért és a társaság kedvéért jönnek le edzésekre.

    Az elmúlt 3 év arról szólt, hogy megtanultuk a kerekesszékes kosárlabda játék alapjait. Most már jelentkeznek az első eredmények: Tornagyőzelem a 3x3 streetball kupán a Magyar Kosárlabdázás Napja eseményén, ezüstérem a Magyar Kerekesszékes Kosárlabda Kupán. Sokat kell még tanulnunk, dolgoznunk. A legnagyobb kihívást számunkra a játékosok toborzása (különösen a fiatal fogyatékkal élők  esetében) jelenti.

     

    Kik jöhetnek hozzátok? Mennyien vagytok a szakosztályban? Egyáltalán milyen módon és hol tudtok toborozni?

    Minden olyan mozgássérült tudja játszani ezt a játékot, akinek többé-kevésbé ép felsőteste van. A gerincsérültek (paraplégek) számára is kiváló lehetőség ez a sportág, eddig nem ismert képességeik kibontakoztatására. 

    Jelenleg 12 igazolt játékosunk van. Örömmel várunk és fogadunk minden érdeklődőt!

    A toborzásra online felületeket (média kampány), a legkülönbözőbb rendezvényeken, érzékenyítő programokon való részvétellel készülünk. Elmegyünk általános és középiskolákba bemutatókat tartani. Együttműködünk a klinikákkal, rehabilitációs és traumatológiai orvosokkal, gyógytornászokkal, egyéb egészségügyi szakszemélyzettel, akiktől azt kérjük, hogy személyes ajánlással küldjék hozzánk a potenciális jelölteket.  

     

    Hol lehet megtalálni a szakosztályt, hol folynak az edzések?

    Az edzések Pécsett a Nemzeti Kosárlabda Akadémián (Pécs, Megyeri u. 74.) vannak kedden és pénteken 20:30 - 22:00 közötti idősávban. Aki nem tud önállóan közlekedni, azért elmegyünk, elhozzuk és edzés után haza is visszük.
    Csapatunkról bővebben az alábbi linkeken lehet tájékozódni:

    Az érdeklődők telefonhívását várjuk: +36 30/9794372

     

    Mi a szakosztály célja rövid és hosszú távon? Hová szeretnének eljutni? Milyen versenyekre készültök épp? Mi a következő megmérettetés?

    A csapattal (amiben helyi fogyatékkal élő sportolók játszanak) bajnokságot nyerni 3-5 éven belül. A kerkesszékes válogatottal az EB C csoportjában mérkőzéseket nyerni.

    A PTE PEAC Rolling Basket kerekesszékes kosárlabda csapat következő hazai bajnoki fordulója november 7-én a Nemzeti Kosárlabda Akadémián lesz.

     

    Akire nagyon büszkék vagyunk (Szakosztály legkiemelkedőbb sportolója interjú)- Klaics Gábor 

     

    Honnan jött az életedbe a kerekesszékes kosárlabda?

    Az interneten olvastam hogy alakulóban van egy kerekes székes kosárlabda csapat, megbeszéltem a párommal és jelentkeztem.

     

    Melyik eredményed tesz leginkább büszkévé?

    Az hogy a Magyar Válogatott tagja lehetek valamint most az is hogy a 2021-es Magyar Kupa mérkőzésen megszerezte a csapt az első győzelmét, ez által a csapat ezüst érmes lett.

     

    Mi az amit el szeretnél érni? Mi a célod a sporttal?

    Mivel a válogatott tagja vagyok ezért szeretnék Europa bajnokságon játszani és minél több helyre eljutni a játék által.

    A célom az hogy a lehető legjobban megtanulni a játékot valamint az egészségem kondícióm fenntartása.

    Valamint a sportág népszerűsítése hogy még több mozgássérült megismerhesse ezt a játékot és ez által kimozduljon a bezártságból.

     

    Mennyiben tud ezekben a  céljaidban támogatni a PEAC? 

    A pécsi csapat támogatásában népszerűsítésében.

     

    Vannak példaképeid akik motiválnak?

    Igazából nincs példaképem. Saját magamat motiválom

     

    Közvetlen hozzátartozóidnak is akadnak "feladatok" abban, hogy ilyen eredményeket érj el. Miben tudnak segíteni, támogatni?

    Igen a párom is a csapat tagja ő segít mindenben nekem és a csapatnak is.

     

    Mi motivál a nehezebb napokon?

    Az hogy nem szabad feladni még így sérülten is meg lehet csinálni mindent csak kicsit másként

     


    
    Pécsi Egyetemi Atlétikai Club | H-7622 Pécs, Vasvári Pál utca 4. | +36-72/501-500 | info@pte.hu